Umíte komunikovat? Těchto 7 dovedností, které by měl zvládat každý

Člověk je tvor společenský, proto by každý měl zvládat alespoň komunikační minimum. Je to 7 komunikačních dovedností, které vám pomůžou v každé situaci.

1. Před každou společenskou akcí si připravte alespoň tři vhodná a aktuální témata. Také si připravte několik obecných otázek, kterými můžete začít hovor s neznámými lidmi.
Pokud tam budou lidé, se kterými jste se již setkali, rozpomeňte se, co o nich víte, abyste se vyhnuli trapasům. Podrobný návod a tipy, jak chytře mluvit se starým známým, kterého jste pět let neviděli, najdete v knize „Když chceš víc…“.

2. Zdravte jako první. Když si nejste jisti, že si vás ten druhý pamatuje, pomozte mu a připomeňte se: “Dobrý den, pane Suchánku! Já jsem Olga Strnadová, ráda vás zase vidím.”

3. Usmívejte se a zapamatujte si, jak se kdo jmenuje. V představovací fázi nespěchejte. Snažte si uložit jména do paměti. Použijte je hned u během představování.

Pokud si nemůžete vzpomenout na jméno dotyčného, zeptejte se ho přímo nebo použijte odlehčenou formou jednoduchý trik: „Ahoj! Ráda tě vidím! Jen si teď nemůžu vzpomenout na příjmení” “No, přece Jirka.” “Jirka to já vím, ale to druhý.” “Černý.” “Jo, no jasně Jirka Černý.”
Dá se to použít i obráceně: “No, přece Černý.” “Ale to já vím, že Černý, ale to křestní…” “Jirka.” “No jasně, Jirka Černý.”

4. Pozorně naslouchejte. Získáte tak víc informací o druhých a máte tak základnu pro témata, o kterých můžete mluvit.

5. Chvalte, chvalte, chvalte. Samozřejmě upřímně! Můžete chválit oblečení a doplňky. S pochvalou těla buďte opatrnější, aby to nevypadalo jako balení nebo svádění.

6. Na pracovní akci určitě od někoho obdržíte vizitku. Nestrkejte ji hned do kapsy, přečtěte si ji. Je to slušnost a navíc získáte materiál pro první otázku: “Čím konkrétně se zabýváte?”, “Co přesně znamená vaše funkce?”, “Kde jste získal titul MBA?”, “Vaše firma má dobré logo, co znamená?”

7. Připravte si pár únikových frází, když budete chtít rozhovor ukončit: “Promiňte, slíbil jsem ještě kolegyni, že něco probereme. Omluvíte mě na chvilku?” nebo “Půjdu si pro další víno. Zatím se hezky bavte.” Když řeknete, že půjdete za kolegyní, tak za ní běžte. Když by si váš komunikační partner všiml, že jste se hned zastavili u jiného známého a míříte s ním k baru, mohl by se urazit a vy si tak budete dělat špatnou reputaci.

Olga Strnadová Autor: Olga Strnadová

lektorka „vytváření vztahů“ a autorka Školy seznamování. Pomáhám lidem rozšiřovat jejich sféru vlivu, navazovat dobré kontakty a budovat vztahy. Jsem autorka Klubu přátelství pro lidi, kteří se chtějí seznamovat. Učím dovednosti, díky kterým lidé aktivně získávají nové kontakty, rozšiřují svůj vliv, získávají přirozený respekt a vytváří dobré vztahy.

Napište mi, co si o článku myslíte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.