Proč používám Ubuntu

Na přelomu roku 2005 jsem se poprvé setkal s GNU/Linux v podobě LiveCD Mandrake Linux. Celý systém na jednom CD?! Nadchlo mě to!
Záhy jsem zjistil, že existuje nepřeberné množství tzv. distribucí. Nerad přebírám něčí názor, a tak jsem byl k různým diskusím na NETu dost rezervovaný. Chtěl jsem si to sám vyzkoušet. Netrvalo dlouho a na PC jsem nainstaloval vedle MS Windows XP také Mandrivu (Mandriva Linux).
Asi po měsíci jsem objevil Suse, který nahradil Mandrivu na mém PC. Ale připojit se na NET bylo pro mě skoro neřešitelné. Modem od O2 AnyData bylo (v té době) třeba připojovat ručně v příkazovém řádku. Nakonec jsem to zvládl a napsal první návod pro ostatní. Nejbližší aktualizace problém vyřešila a vše běželo hladce. Ale naučil jsem se několik věcí:

  1. VŠECHNO NEBO ALESPOŇ VĚTŠINA VĚCÍ SE DÁ V LINUXU VYŘEŠIT
  2. PŘÍKAZOVÁ ŘÁDKA NENÍ STRAŠIDLO, ALE EFEKTIVNÍ NÁSTROJ, KTERÝ SE DÁ ZVLÁDNOUT
  3. HW NOVINKY MŮŽOU CHVÍLI TRVAT PŘIPOJIT (RUČNĚ), ALE POKUD JE TO KVALITNÍ HW, OBJEVÍ SE JEHO OVLADAČE BRZY PŘÍMO V JÁDŘE, NEBO KE STAŽENÍ.
  4. JE LEPŠÍ A LEVNĚJŠÍ NEKUPOVAT HIT HW, KTERÉ NEJSOU ODZKOUŠENÉ…RADĚJI SI PŘEČÍST RECENZE A SEZNAMY PODPOROVANÉHO A KVALITNÍHO HW.

V MSW Xp jsem skoro týdně řešil nějakou nákazu, kterou antivir sice našel, ale nedokázal odstranit. Řešil jsem to riskantním, ale účinným způsobem. Spustil jsem Suse, našel v adresáři MSWXp infikovaný soubor a surově ho smazal. Pár dnů byl klid.
Asi po 6 měsících jsem se dostal k prvním informacím o Ubuntu. Mezi všemi distribucemi to byla trochu změna. Nové prostředí GNOME, kterému jsem se před tím trochu bránil. Balíčky .deb byly ke stažení a instalaci všude, kde jsem je potřeboval. Distribuce, která má i “filosofii” – hlubokou myšlenku sdílení a spolupráce Ubuntu. To jediné slovo, naplňované v digitálním světě komunitou i společností Canonical Ltd. Najednou bylo všechno jednodušší. Všechno fungovalo nebo se dalo rychle vyřešit. Bylo rozhodnuto, CHCI UBUNTU!

V tom okamžiku se zhroutil můj MSWXp. Rozmazlený z linuxových komunit jsem se chvíli domníval, že mi na můj technický dotaz někdo z MS odpoví a Xp opravím. Kamarád se mi smál: “Windows se neopravují. Windows se instalují”. Měl pravdu, nikdo neodpověděl (do dnes). Jedinou cestou bylo systém přeinstalovat.

Ouuuu….windows se zachoval dost DRZE. Při instalaci zmizel oddíl s Ubuntem. Dnes už vím,  že MSW přepsali zaváděcí tabulku. Prostě MS předpokládá, že máte na PC jen jeden (jejich) systém. Dnes také vím, jak se to dá vyřešit, ale jako “lama” jsem to nevěděl. Emotivně jsem rozhodl. UŽ ŽÁDNÉ WINDOWS NA MÉM PC, INSTALUJI JEN UBUNTU!

Udělal jsem dobře. Čas ukázal, že mé rozhodnutí bylo správné. Od té doby nemám potíže s viry, hroucením se systému…a navíc Ubuntu se již 4x stalo “Nejoblíbenější distribucí roku”.

To byl můj osobní proces rozhodování – v té době. O něco později mé rozhodnutí upevnily osobní zkušenosti, zkušenosti kamarádů i technická fakta, které jsem se postupně dozvídal. Nebudu je tu vypisovat, tento týden jsem našel zajímavý článek jiného uživatele, který fakta celkem dobře a široce popisuje. Pokud má někdo zájem najde článek ZDE.

První kroky – co mi dal GNU/Linux

Ovládání  je velmi podobné jako u MSW. Jen si člověk musí zvyknout na některé nové funkce, vzhled a umístění. Ale na lepší věci si člověk rychle zvyká. Zjistil jsem, že prostředí je velmi tvárné.
Na 4 virtuální plochy jsem si zvykl a začal je využívat během týdne. Prostředí jsem si přizpůsobil “ala Apple”
(nejprve jen proto, že se mi vždy líbilo). Časem jsem zjistil, že je velmi promyšlené a dobře se v něm pracuje.
Při zkoumání systému a zkoušení různých možností i aplikací jsem se naučil pracovat s příkazovou řádkou. V přímém důsledku jsem získal zkušenost s instalací systému i jeho součástí…tím rostly mé znalosti, ale také sebevědomí. To je zásadní rozdíl mezi GNU/Linux a MSW. GNU/LINUX MI POMOHL POCHOPIT MNOHO VĚCÍ V OTÁZCE ADMINISTRACE SYSTÉMU I BEZPEČNOSTI.

Ubuntu systém pro lidi

Ubuntu se na mých počítačích usídlilo na trvalo. Vyhovuje mi přesně tak, jak jsem si ho udělal. Vyhovuje mé ženě, mé tchyni, mým přátelům… a také našim zákazníkům. UBUNTU JE JEDNODUCHÉ, PŘIZPŮSOBIVÉ, BEZPEČNÉ… ZKRÁTKA PRO KAŽDÉHO UŽIVATELE.

Služby – rozdíl, který pocítíte

Asi před dvěma lety jsem měl technický problém s nástrojem pro aktualizace. Nevěděl jsem si s tím rady. A nešlo mi nic nainstalovat, odinstalovat… Na fóru jsem nic nenašel. Ani se mi nepodařilo nic “vygooglit”. Obrátil jsem se na komunitní podporu. Asi za hodinu mi přišel email, kterým mi bylo oznámeno, že mi rádi pomohou, ale musím popsat závadu anglicky nebo španělsky. Obratem jsem popis závady přeložil a poslal.

Asi za 2 hodiny přišel další email, kde byl popsaný krátký, srozumitelný návod co mám udělat, aby závada byla vyřešena. Za dalších 10 minut byl můj systém opět fit.

TO JE ÚŽASNÝ ROZDÍL. TECHNICKÁ PODPORA, KTERÁ FUNGUJE PRUŽNĚ A DOBŘE. ROZDÍL, KTERÝ POCÍTÍTE PŘESNĚ V TU CHVÍLI, KDY VÁM NA TOM ZÁLEŽÍ.

Autor: David M Strnad

Pomáhám lidem najít jejich skutečný SEN, aby se stal jejich Silným Emotivním Nábojem. Nemyslím sen, který se jim zdál nad ránem. Mluvím zde o jejich poslání, vizi a skutečných cílech. Takový sen musí být větší než to kde jsme dnes, musí nás přimět k tomu pracovat na sobě. Proto vznikla Škola seznamování, kde učíme lidi rozšiřovat sféru vlivu a budovat vztahy. Také vytváříme EliteAffiliate Program, kde si lidé mohou vydělávat na internetu, i když ještě nemají vlastní produkt. Jsem autorem projektu Video klíč k úspěchu, kde pomáháme podnikatelům integrovat video marketing do jejich obchodního modelu…

Napište mi, co si o článku myslíte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.